23 sierpnia w Sali Senatu Politechniki Morskiej w Szczecinie obradowało Walne Zgromadzenie Związku Armatorów Polskich (ZAP), organizacji zrzeszającej najważniejsze krajowe przedsiębiorstwa żeglugowe. Głównym punktem spotkania był wybór nowych władz związku.

Na kolejną dwuletnią kadencję zostali wybrani: na stanowisko prezesa – Dariusz Doskocz – dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej, natomiast na stanowiska wiceprezesów – Jacek Wiśniewski – prezes Euroafrica Services Ltd. oraz Piotr Redmerski – prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. Sekretarzem generalnym ZAP został Marcin Talwik – wiceprezes Żeglugi Polskiej S.A. z Grupy PŻM.

W trakcie spotkania na Politechnice Morskiej m.in. przyjęto sprawozdanie Zarządu ZAP za rok 2023. Jak podkreślono, w ubiegłym roku przedstawiciele ZAP uczestniczyli – jako strona pracodawców – w obradach Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego, który skupiał się na następujących tematach: projekt zmian do ustawy o pracy na morzu, projekt zmian do ustawy o podatku tonażowym, ubezpieczenie społeczne marynarzy, podatek dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych.

Członkowie Zarządu ZAP uczestniczyli w 2023 r. w szeregu wydarzeń dotyczących gospodarki morskiej, zarówno w kraju, jak i zagranicą.  W dniach 16-17 maja na portugalskiej Maderze, członek zarządu Związku Armatorów Polskich (obecny Sekretarz Generalny) Marcin Talwik uczestniczył w spotkaniu branży morskiej Madeira Maritime Week, natomiast w dniach 25-26 czerwca w stolicy Filipin Manili wziął on udział w konferencji „Shaping The Future of Shipping – Seafarer 2050” a 19-20 września w Brukseli w  Europejskim Szczycie Żeglugowym. 10 października, w czasie odbywającej się konferencji żeglugowej Maritime Cyprus 2023, zarząd ZAP w pełnym składzie, spotkał się z delegacją Cypryjskiej Izby Żeglugowej (Cyprus Shipping Chamber), której przewodniczył Thomas Kazakos, wieloletni sekretarz Izby.

Jednak najważniejszym wydarzeniem dla Związku Armatorów Polskich w roku 2023 był powrót organizacji do European Community Shipowners’ Associations (ECSA). Zgromadzenie Generalne Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej ECSA w dniu 14 grudnia 2023 r. podjęło decyzję o przyjęciu w szeregi swoich członków Polish Shipping Association (PSA), wspólnej organizacji Związku Armatorów Polskich (ZAP) oraz Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Polish Shipping Association oficjalnie stało się pełnoprawnym członkiem tej prestiżowej organizacji od 1 stycznia 2024 r. Jednocześnie Zgromadzenie Generalne ECSA zaakceptowało Marcina Talwika jako nowego członka Rady (Board) Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej ECSA.

W 2024 r. Zarząd ZAP kontynuował dialog z administracją morską i władzami samorządowymi w celu tworzenia przyjaznych warunków dla utrzymaniu konkurencyjności floty pozostającej w zarządzie armatorów. Prowadzona jest współpraca z organizacjami związkowymi w sprawach dotyczących zatrudnienia marynarzy i oficerów (w ramach Zespołu Trójstronnego d.s. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego) a także z innymi organizacjami pozarządowymi (Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Biuro Promocji ŻMBZ, klastry morskie, Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej i inne).  Odbywają się spotkania robocze z posłami i senatorami RP. ZAP na bieżąco również podejmuje działania interwencyjne w sprawach zgłaszanych przez członków organizacji. Utrzymywany jest stały kontakt z mediami w sprawach istotnych dla branży morskiej oraz w celu promocji działań ZAP.

Aktualne cele statutowe Związku Armatorów Polskich polegają na aktywnym uczestnictwie w kreowaniu polityki morskiej państwa, dążeniu do stworzenia polskiej floty transportowej warunków konkurencyjności na międzynarodowych rynkach przewozowych, stworzeniu racjonalnego systemu finansowania inwestycji tonażowych, uczestnictwie w procesach legislacyjnych dotyczących transportu morskiego, współpracy zagranicznej poprzez uczestnictwo w międzynarodowych organizacjach morskich i popularyzacji gospodarki morskiej.

ZAP jest członkiem Stowarzyszenia Armatorów Unii Europejskiej ECSA (European Community Shipowners’ Associations) w Brukseli, związku pracodawców – Pracodawcy RP, współpracuje z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej w Gdyni i Stowarzyszeniem Biura Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu w Szczecinie. ZAP działa również na rzecz promocji zawodu marynarza oraz aktywniejszej w nim roli kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *